Centrum prvého kontaktu na ČH v Košiciach

Centrum prvého kontaktu (CPK) na Červenej hviezde v Košiciach slúži na prvú humanitárnu pomoc ľuďom, ktorí prichádzajú z Ukrajiny a pokračujú ďalej do iných miest, či štátov.

Čiže CPK je tranzitný bod s dopravným uzlom. CPK zabezpečuje krátkodobý nocľah v „kontajnerovom mestečku“, či oddych pre tých, ktorí čakajú na ďalší spoj, či odvoz.

V CPK v 24-hodinovej prevádzke pracujú 7 dní v týždni tlmočníci, koordinátori a dobrovoľníci, ktorí zabezpečujú prichádzajúcim humanitárnu stravu, nocľah, základné hygienické potreby a priestor na oddych a pookriatie. Vďaka sponzorom aj súkromným podporovateľom ponúkame teplé jedlo, polievku, bagety, či sladkosti pre deti. Keďže ide o rýchlo míňajúci sa tovar, radi prijmeme dary z tohto sortimentu.

Bezpečnosť nám zastrešujú hliadky Mestskej polície Košice – stred. V CPK poskytujeme základný poradenský servis v oblasti psychologickej, sociálnej a právnej, ktorý zabezpečujú mimovládne organizácie OIM, IP, Slovenská humanitná rada. Základnú zdravotnú starostlivosť poskytuje Slovenský Červený kríž. Teplý obed vo forme polievky pre tranzitujúcich utečencov zabezpečuje mesto Košice, varený teplý obed pre utečencov a dobrovoľníkov zabezpečuje medzinárodná organizácia World Central Kitchen.

Ako môžete pomôcť v Centre prvého kontaktu:

  • prihlásiť sa ako dobrovoľník cez formulár: https://help-ua-sk.vacuumlabs.com
    Smeny sú nastavené na dvojhodinové intervaly. Dobrovoľník si v danom dni zvolí hodiny (počet smien), ktoré môže CPK venovať. Služba dobrovoľníka v kuchyni pozostáva z prípravy a výdaja stravy, výdaja hygienických potrieb, usmerňovania utečencov, či úpravu priestorov. Koordinátor dobrovoľníkov každého usmerní, zaškolí a uvedie do služby.
  • darom – trvanlivé potraviny na okamžitú konzumáciu (sladkosti, croissanty, džúsy, detské výživy…), hygienické potreby (zubné kefky a pasty, toaletný papier, kuchynské utierky, mydlá, šampóny, sprchovacie gély, dámske vložky, plienky, vlhčené utierky, respirátory…) a jednorazové riady (poháre na chladené a teplé nápoje, príbory, taniere, misky).