Nové call centrum pre Ukrajincov

Banskobystrický samosprávny kraj predstavil ďalšie systémové kroky na pomoc utečencom z Ukrajiny.

Jedným z nich je nový dvojjazyčný call centrum pre Ukrajincov. Tu môžu odpovede na svoje otázky získať okrem utečencov aj samosprávy či jednotlivci. Poradiť dnes potrebujú nielen utečenci, ale aj tí, ktorí im pomoc poskytujú. Avšak často sa k informáciám nedokážu dopátrať. Práve preto Banskobystrický samosprávny kraj prišiel so službou takéhoto call centra. Medzi zamestnancami sú aj dve Ukrajinky, ktoré tak isto utiekli pred vojnou – Anna zo Záporožia a Natália z Charkova. Ukrajinky budú koordinovať svojich spoluobčanov v otázkach ubytovania, štúdia, štatútu dočasného útočiska, zdravotníctva a pod.

Call centrum bude k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 hod.– na telefónnom čísle 0800 221 041.

Pripravili aj webovú stránku s informáciami nie len pre utečencov, ale pre všetkých cudzincov, ktorí sa rozhodnú na území kraja zotrvať. Web je dostupný na  www.bbsk.sk/vitajte alebo v anglickom jazyku na www.bbsk.sk/welcome.

Okrem toho, k integrácii utečencov prispejú aj kurzami slovenského jazyka, ktoré sú rozdelené na skupiny: intenzívny kurz pre lekárov a zdravotníkov, základný kurz – pre ostatných ľudí.