WELCOME TO KOŠICE

Prichádzate z vojnou sužovanej Ukrajiny a potrebujete sa rýchlo zorientovať v Košiciach? Táto stránka vám ponúka všetky dôležité a aktuálne informácie. Na jednom mieste sa dozviete nielen o formách pomoci, ale aj o službách či ubytovaní.

IMPORTANT INFORMATION

Emergency phone numbers

Integrated Rescue System

  • 112 – Všeobecné tiesňové volania
  • 150 – Hasičský a záchranný zbor
  • 155 – Záchranná zdravotná služba
  • 158 – Polícia
  • 159 – Košická mestská polícia

Information for Ukrainians entering Slovak republic

Slovakia is ready to cope with the expected arrival of people fleeing the war. We are taking steps to provide effective assistance at border crossings. You will find more detailed information about what awaits you directly at the border and after your transition to Slovakia. We will take care of you.

Web: ua.gov.sk/en

Tranzitné centrum Košice

Tranzitné centrum Košice (TCK) na na Staničnom námestí v Košiciach poskytuje núdzové ubytovanie, stravu, ale aj humanitárnu, psychologickú či finančnú pomoc. K dispozícii je aj sociálne a právne poradenstvo, pomoc pri integrácii vrátane hľadania zamestnania. Dobrovoľníci v TCK komunikujú ako po slovensky tak aj po ukrajinsky.

Adresa: Staničné námestie 5, 040 01, Košice

E-mail: Tc.ke.ua@gmail.com

Phone number: +421 917 845 089

First Contact Office for Foreigners

We provide information and consultation services as well as assistance on various matters for foreigners affected by the armed conflict in Ukraine. At the same time, we serve as a safe place for anyone who needs help and information in the given situation.

Tel: +421 55 641 91 90

E-mail: foreigner@kosice.sk

Social Information Contact Center

The city of Košice offers comprehensive assistance in integrating foreigners, support in the labor market, prevention of unwanted sociopathological phenomena, consultations to facilitate integration, and enhancement of self-help skills.

Tel: +421 908 365 995

E-mail: centrumH68@kosice.sk

Address: Hlavná 68, B214,  040 01, Košice

If you need emergency accommodation - contact the Košice Transit Center.